מוהל לברית מילה

 • הרב דוד הכהן

  הרב דוד הכהן - רבה של גן יבנה.
  לאתר

רבים מההורים הטריים, מתלבטים ומתרגשים לקראת ברית המילה של בנם הראשון. ראשית הם מתלבטים בדבר החשוב לשלום הרך הנולד שהוא כמובן המוהל, איזה מוהל יהיה הטוב ביותר עבורם?  מה עליהם להביא עמם לברית המילה? ואיזה תפקיד מכובד הם יתנו לקרובי המשפחה או הידידים? מי יהיה הסנדק? ועוד כהנה וכהנה. על מנת  לפתור את כל הסוגיות הללו, ראשית יש לדעת כי מהבחינה העקרונית, ברית מילה, עורכים לתינוק בריא שמלאו לו שמונה ימים על פי התאריך העברי. למשל תינוק שנולד בשעות הלילה, ייחשב כאילו נולד ביום למחרת, על פי לוח השנה העברי. אם יש לכם איזה שהוא ספק, ניתן תמיד לשאול את המוהל.

חשיבות מוהל לברית מילה

רק מוהל מוסמך, אשר עבר קורס מיוחד המכשיר אותו לעשות זאת מהבחינה הלכתית והן מהבחינה רפואית, יכול לערוך ברית מילה כהלכתה. למוהל מוסמך, ישנו רישיון מיוחד ממשרד הבריאות ומהרבנות הראשית לישראל. יש לדעת מראש עוד לפני הברית, איזה שם תבחרו לרך הנולד בעת הענקת השם בטקס ברית המילה, יהיה עליכם לדעת את השם העברי של האימא ושל הסבתא וכן של האם והסבתא מצד האב.

מה עושים לגבי עריכת ברית המילה כאשר התינוק חולה?

לפעמים קורה שתינוקות נולדים עם צהבת קלה או שאם התינוק פג, יש להתייעץ עם המוהל שיחד עם רופא הילדים, יערוך הערכת מצב ויחליט מתי ניתן יהיה לערוך את ברית המילה. בריאות התינוק, הינה במעלה העליונה ולכן, הברית תיערך כאשר לא נשקפת סכנה בריאותית לתינוק. יש לדעת, כי ברית מילה, נערכת אך ורק בשעות היום אם בין זריחת החמה לשקיעתה ומומלץ להקדים את ברית המילה לשעות הבוקר שכן על פי ההלכה ככתוב:” זריזין מקדימין למצוות”. במידה ועל פי ספירת גיל התינוק, היום השמיני חל בשבת  או חג או יום כיפור, יש לדחות את הברית להזדמנות הראשונה ביום חול.

כיסא אליהו הנביא

מה להביא אתכם לברית המילה?

יש להיות ערוכים היטב לקראת ברית המילה ולכן ישנה רשימה מסודרת של כל מה שכדאי להביא עמכם לברית:

 • בגד יפה לתינוק לקראת הברית.
 • כרית נוחה ומעוצבת שעליה ישכב התינוק.
 • כיסא שעליו ישב הסנדק.
 • כיסא אליהו הנביא {בהרבה בתי כנסת יש כיסאות מסוג זה}.
 • בקבוק של יין כשר.
 • גביע לקידוש.
 • סידור של טקסט תפילה שנאמר בברית המילה.
 • טליתות עבור אורחי כבוד שיהיו  בחלקים מטקס ברית המילה.
 • מי שהוא מהעדה הספרדית יהיה עליו להביא הדסים בכדי להריח אותם ולומר עליהם ברכה מיוחדת במהלך טקס ברית המילה.

כך יערוך המוהל את ברית המילה

אישה וגבר, יביאו את הרך הנולד לאולם בו תתבצע ברית מילה. המוהל יכריז:”ברוך הבא” ויאמר כמה פסוקים לפני שיבצע את הברית בפועל. את התינוק מניחים על כסאו של אליהו הנביא ולאחר מכן, מניחים את התינוק על ברכיו של הסנדק. אב התינוק, ימנה את המוהל כשליחו בביצוע ברית המילה. את הגביע ממלאים ביין מברכים בברכת “בורא פרי הגפן” וברכה אחת נוספת, אשר בתומה, ייאמר רשמית בפעם הראשונה  שמו של הרך הנולד.

חלקו העיקרי  של טקס הברית יהיה כמובן ברית המילה, השלב שבו המוהל חותך את העורלה ומבצע את הברית עצמה. יחד עם זאת, עם החיתוך, נאמרים פסוקים וההורים מכבדים את קרובי המשפחה וידידים שונים קרובים בכיבודים שונים.

תינוק חמוד

טיפול בתינוק לאחר הברית וביקור בית של מוהל

טיפול בתינוק לאחר הברית, מצריך רחצה של המקום במים וסבון או שמן אמבט לתינוק. יום אחד לאחר ברית מילה יש להתחיל את הטיפול באמצעות הרחצה וכן, יש לטפטף שמן תינוקות, בכדי שהאזור של ברית המילה, לא יידבק לטיטול וכן, ניתן יהיה לתת משככי כאבים לתינוק בעת הצורך. המוהל ייתן לכם הוראות כגון תופעות או סימנים שיש לתת עליהם  את תשומת הלב כמו: נפיחות, אודם, דימום שהן לרוב תופעות נדירות. במידה ויהיה חלילה דימום משמעותי, יש צורך לפנות מיד למחלקת מיון בבית החולים.

רוב בריתות המילה, עוברות בשלום , אך תמיד יש לעקוב אחר הוראות המוהל והמקום יגליד במהרה, בערב הברית, יגיע המוהל לביקור בית לבדוק שהכול כשורה עם התינוק והוא מחלים מהברית כצפוי.

אנו הכנו עבורכם מספר מוהלים מוסמכים ובקיאים בדיני, הלכות וסדר הברית ובעלי קול נעים וערב לאוזן – תוכלו לסמן והם יצרו אתכם קשר בהקדם האפשרי.