שבת חתן

אחד מהמנהגים הנפוצים בדת היהודית, הינה שבת חתן. על מנת שלא נפסיק את השמחה שחגגנו באותו השבוע, אם בר מצווה או חתונה, כי אם להמשיך אותה למקום שממנו יהיו לנו אנרגיות טובות. בשבת, המשפחה מתכנסת על פי מצוות שולחן ערוך ותשומת הלב, ניתנת לחוגגים שעבורם נחגגת השמחה ובמקרה ספציפי זה, הכוונה היא לחתן השבת. לגבי חתן בר מצווה- זו השבת הראשונה, אשר בה חתן בר המצווה יחוש תחושת אחריות של גבר, בפעם הראשונה בחייו.

בית כנסת

שבת חתן לאחר חתונה

שבת חתן למי שנישא זה עתה- מי שבא בברית הנישואין ומקים בית בישראל. שבת שלאחר החתונה, זו הפעם הראשונה שהזוג יושב לשולחן המשפחתי, אמנם עם מוזמנים ובני משפחה רבים, אך עדיין אירוע זה, מציין אחדות משפחתית וסימבוליות מסוימת. שולחן זה, מזכיר את שולחן החתונה לאחר החופה שבו מתכנסים כל בני המשפחה הקרובים ביותר לשולחן החתן והכלה. 

העלייה לתורה

בבוקר מוקדם, מתכנסת המשפחה והאורחים בבית הכנסת לתפילת שחרית, הנשים הנמצאות בעזרת נשים למעלה, זורקות סוכריות. בסיום התפילות וקרירת פרשת שבת חתן, המשפחה מתכנסת לארוחה. במוצאי שבת עורכים את ההבדלה בשירה ושמחה. יש כאלה שמתכננים  את האירוע המשמח הזה בבית מלון, כך שהאורחים מגיעים מיום שישי, כך שיוכלו לשמור שבת. בכדי שהמעמד והאירוע יהיו מהנים עבור כל מי שמשתתף באירוע זה. מומלץ כי כל בני המשפחה ישתתפו בתהליך ההכנות, כולל האחים וההורים. לכל אחד יש מה לתרום וכך בעצם התרומה, בני המשפחה מרגישים תחושת שייכות כך שזו חוויה מאוד משמעותית.

על החתן, אם חתן בר המצווה והן  חתן שזה עתה נישא, לדעת את המנהגים של שבת חתן, כך שיהיה מוכן, ידע איזו פרשה עליו לקרוא ואם מדובר על חתן בר מצווה, יש להכין מבעוד מועד רב שיכין את החתן בקריאה של הפרשה שעמה הוא עולה בבית הכנסת. מומלץ לא להעמיס פעילויות ותכנים בשבת זו.

אירוע קטן

ארגון שבת חתן ע”י חברות הפקה

היות ובמקרים רבים, מדובר על הפקה כגון: ארגון הסעות מאורגנות למוזמנים, במידה ומדובר בכמות גדולה של אנשים וכן, יש להכין קייטרינג שיהיה כשר והאוכל יוגש ללא חילול השבת שהוא עדיין חם, יש לדאוג לחברות קייטרינג שהן מיומנות באירוע זה, פעילויות לילדים, הכנת המקום לאירוע או ארגון החצר, במידה ושבת החתן תיערך בחצר ביתו של החתן או הכלה ישנן משפחות דתיות שגרות באזור מרוחק ולכן, הטרנד היום הוא עריכת שבת חתן בבית מלון שערוך לאירועים אלה, כך שניתן יהיה למצוא בית כנסת לא רחוק מהמלון שבו יהיה הטקס והתפילות ישנם בתי מלון שערוכים לאירוע זה והם מכינים כבר מראש את התפריט לצהרים של שבת זו, אשר תכלול מנות בשריות ותפריט עשיר כיד המלך, יין ומשקאות קלים, קינוחים ועוד. .

יש לחפש בסבלנות מלון טוב שעונה על היכולת הכספית של כל אחד. בתקופת החורף למשל, ניתן למצוא מבצעים אטרקטיביים שיכולים לענות על דרישותיכם. ישנם מלונות, אשר ממש מתפרנסים משבתות חתן ואלה, ערוכים במידה הכי מקצועית לאירוע שיהיה מושלם, על פי הכשרות והמנהגים של שבת מיוחדת זו עבור החתן, המשפחה והמוזמנים.  יש לציין, כי ככל שתשכרו יותר חדרים, כך המחיר לחדר ירד. ניתן בהחלט לסגור דיל טוב עם בית המלון, אשר ערוך כבר שנים לאירועים אלה

מפית וצלחות

מה מומלץ לבדוק לפני עריכת שבת חתן במלון?

במידה והחלטתם כי אתם עורכים שבת חתן במלון, יש לוודא כי אין עוד משפחה שעורכת באותה השבת אירוע דומה. במידה וזה המצב, תצטרכו להתחלק יחד בחדר האוכל. משפחות רבות, מעדיפות לערוך אירוע שבת זה במלון, מה שיפתור אותם מהכנות, דאגה למקומות לינה עבור משפחות דתיות או שומרות שבת שמגיעות ממרחקים, בית הכנסת יהיה אף הוא ערוך לאירוע של טקס זה ועוד. המטרה היא לחוש באווירה המשפחתית שהמשפחה והמוזמנים יתחברו אליה ולינה משותפת במלון, עשויה לתת את ההרגשה של בית ואחווה באירוע מיוחד, מרגש ומשמח זה..

יש למנות את מי שיהיה אחראי על ארגון האירוע, כך שהוא ינוהל בלוגיסטיקה מופתית על כל הגורמים השונים.. למי שאוהב אווירה של פסטורליות וטבע והאירוע ייערך בתקופת האביב או הקיץ, ישנם כפרי נופש עם חדרי אירוח או בונגלוס, שניתן לערוך אירוע מיוחד של שבת חתן, כך שהאווירה תהיה שליווה ומיוחדת. יש משפחות שמעוניינות לערוך את שבת חתן, דווקא במקום הקדוש ביותר והוא בכותל, כך שניתן למצוא מלונות בקרבת מקום ולברר מי ערוך לאירוע זה שיכלול אף את הקייטרינג לארוחת השבת לאחר התפילות וקריאת הפרשה ע”י החתן. ישנם מחירים שונים בבתי המלון שניתן לבחור את המלון שיתאים למספר המוזמנים וכן, את המחיר והתפריט שהכי ייראה לכם.

בתי מלון רבים הנמצאים בסמוך לכותל בעיר הבירה, נמצאים בתחרות על שבתות החתן, כך שתחרות זו אף עשויה להיות לטובתכם ותוכלו למצוא דיל טוב להפקה מרגשת זו שתיחרט היטב בזיכרון האורחים והמשפחה שחוגגת את שבת חתן. כדאי לבחור בית כנסת שמתאים לעדה של משפחת החתן, כמו למשל אם החתן הוא מהעדה הספרדית למשל, ניתן יהיה למצוא בתי כנסת הנמצאים בקרבת המלון שההליכה מהם למלון אינה רחוקה והפייטן או הרב, יערכו את התפילות והמנהגים בהתאם לעדה הספרדית, או שאם משפחת החתן היא מעדות אשכנז, ניתן יהיה לערוך את האירוע על פי המסורת והמנהגים של עדה זו. בכל מקרה, בשני העדות, גם נוסח אשכנז וגם  נוסח ספרד, שבת זו, מלווה בשירה ופיוט וכן בטקס קריאת הפרשה של שבת חתן ילווה ברב שהוא פייטן בעל קול ערב, כך שגם הטקס עצמו שייערך בבית הכנסת הספרדי או האשכנזי, יהיה בעל קדושה ואווירה מיוחדת.

:מלאו פרטים בתחתית העמוד ליצירת קשר