הכנה לבר מצווה

אין ספק כי אירוע בר המצווה הוא אירוע מכונן וחשוב מאוד בחיי הילד. מדובר באירוע בעל משמעות דתית עמוקה, ואירוע אשר מסמל את המעבר של הילד מגיל הילדות לגיל הבגרות, ולכן זהו מאורע מרגש מאוד עבור הילד ועבור ההורים, כזה שיש להתכונן אליו כראוי. אך הכנה לבר מצווה אינה מתמצה רק במציאת אולם אירועים או צלם, מדובר בתהליך הרבה יותר חשוב ומהותי שיש לעבור כדי להכין את הילד לקראת האירוע.
אם אתם רוצים להגיע אל המועד החשוב רגועים יותר ובטוחים כי הילד מוכן לקראתו מכל הבחינות, קראו את המאמר הבא ותקבלו מידע חשוב ובעל ערך רב על הכנה לבר מצווה, מידע שיעזור לכם מאוד.

עלייה לתורה

בחירה נכונה של רב שיכין את הילד שלכם לבר המצווה

הכנה לבר מצווה חייבת להתבצע בעזרת רב מנוסה שבקיא בתחום, אבל לא רק בו. חשוב מאוד לבחור רב שידע כיצד לגשת אל הילד שלכם, כיצד להתחבר אליו, כיצד לגרום לילד להבין טוב יותר את החומר ובאמת ליהנות משיעורי ההכנה לבר מצווה ולא להרגיש כאילו נכפה עליו משהו שאינו מבין בו ושאינו מעוניין בו. שיעורי ההכנה לבר מצווה יכולים להיות חוויה מעצימה מאוד עבור הילד, חוויה שתלווה אותו במשך זמן רב. הוא יזכור את החומר שילמד למשך שנים רבות, ומנגד זו יכולה להיות חוויה קשה מאוד שתגרום לו רק להתרחק מלימודי יהדות ומתחומים המשיקים להם.
משום כך, חשוב מאוד שתשקיעו מספיק זמן במציאת הרב הנכון שיכין את הילדים שלכם לבר המצווה ויהפוך את החוויה הכללית שלו לטובה ולנעימה, רב שיתחבר אל הילד גם ברמה האישית ושיודע כיצד להעביר את החומר בצורה מעניינת ומיוחדת ולא יבשה ומשעממת שתגרום לילד לאבד עניין בתוך זמן קצר.

אילו הכנות לבר מצווה מבצע הרב המכין?

  • הכנה להנחת תפילין – לימודי ההכנה הללו כוללים את כל מה שהנער צריך לדעת על הנחת התפילין, כמו הנחה נכונה של התפילין בהתאם ליד החזקה שלו (ימין או שמאל), הנחת תפילין של ראש, ברכות הנחת התפילין, הלכות הנחת התפילין ועוד.
  • סיוע בהכנת הדרשה לבר המצווה – אם אתם רוצים שהילד שלכם ימסור דרשה הכוללת גם דבר תורה מעניין או ערך מוסף כלשהו מלבד תודות להורים ולבני המשפחה, רב מנוסה יוכל לעזור לו בניסוח של דרשה מיוחדת שתוסיף ממד נוסף לאירוע בר המצווה ותהפוך אותו לאירוע מכונן יותר.
  • הכנה לעליה לתורה – הרב יכין את הילד לקראת העלייה לתורה לכבוד בר המצווה, הכנה חשובה מאוד שיש לבצע רק עם רב שבאמת ידע להעביר את החומר בצורה נכונה ולגרום לילד לזכור את מה שלמד.

הנחת תפילין לנער בר מצווה

כמה זמן מראש להתחיל בהכנה להנחת התפילין?

כדאי להתחיל בלימודי הכנה להנחת התפילין כמה שיותר זמן מראש. ככל שתתחילו לעשות זאת מוקדם יותר ויהיה לילד מספיק זמן לתרגל, הוא יהיה מוכן יותר לקראת ההנחה לאחר בר המצווה – כאשר על פי ההלכה חובה עליו להניח תפילין בכל יום. על פי היהדות, כדאי להתחיל בתרגול של הנחת התפילין כבר מגיל 12, כך שהילד יגיע לבר המצווה כשהוא כבר בקיא בתהליך ההנחה וכבר מורגל אליו, ולא יקרה מצב שבו לאחר בר המצווה הוא עדיין לא כל כך יבין את צורת ההנחה הנכונה או יסתבך עם סדר הפעולות, מה שעלול לגרום לו להפסיק להניח בכלל או להתייאש במהירות ולא להתמיד בכך ולכן הכנה לבר מצווה חשובה ביותר.

יום העלייה לתורה

יום העלייה לתורה בבית הכנסת הוא בתאריך העברי של בר המצווה, ולכן חשוב מאוד לשריין עם הגבאי בבית הכנסת את היום המתאים וליידע אותו בכך שאתם מתכננים עליה לתורה, כדי שלא יהיו התנגשויות עם חוגגים נוספים. חשוב מאוד שהילד יכיר את בית הכנסת ואת בעלי התפקידים בתחום וידע מה בדיוק הוא הולך לעשות ביום הגדול, כדי למנוע מהלחץ לפגוע בו ולגרום לו לחששות ולפחדים.
לכן, בקרו עם הילד בבית הכנסת שבו הוא עתיד לעלות לתורה, ועדיף לעשות זאת ביום שני או חמישי, שבהם מוציאים ספר תורה. כך הוא יוכל לראות בדיוק מה קורה באירוע העלייה לתורה, וכך יהיה מוכן יותר לרגע שבו הוא יצטרך לעשות זאת בעצמו.

טלית ותפילין

עלייה לתורה בשבת חתן

עוד מועד שבו חתן בר המצווה עולה לתורה הוא בשבת חתן. בשבת חתן הילד יוכל לקרוא חלק מהפרשה ולעשות זאת בטעמים על פי דיני ההלכה, כאשר כמובן, הוא צריך לעבור הכנה מקצועית כדי שיוכל לבצע את הקריאה כהלכה.
את ההכנה לקריאת התורה, לרבות לימוד הטעמים וסימני הקריאה ועוד, כדאי להתחיל מספר חודשים לפני בר המצווה. מומלץ לא להתחיל בכך מוקדם מדי, כיוון שאז הילד ירגיש ששקד מספיק על החומר ויפסיק ללמוד, ובסופו של דבר בעליה לתורה עצמה הוא כבר ישכח פרטים רבים. כמובן, מומלץ גם לא להתחיל מאוחר מדי, משום שאז הוא לא יספיק ללמוד היטב את הקריאה ואת הטעמים ויתקשה לעלות לתורה ולעשות זאת נכון, וגם לא יהיה לו מספיק ביטחון לקרוא את הפרשה כראוי.
בנוסף, חשוב לזכור כי העלייה לתורה בשבת חתן עלולה להיות הרבה יותר מלחיצה עבור הילד. קודם כל, הוא מוקף בהרבה יותר חברים ובני משפחה שצופים בו, והציפייה הכללית ממנו תהיה שיתפקד היטב. שנית, הוא גם נמצא בבית כנסת מלא במתפללים, ולכן גם הפחד מפני קהל יכול להשפיע עליו. לכן חשוב לבחור רב מכין לבר מצווה שלא רק יעניק לילד את הידע הדרוש, אלא גם יסייע לו בבניית הביטחון העצמי, כך שיוכל לבצע את הקריאה כראוי על אף הנסיבות המרגשות והמלחיצות.

ליווי מלא של הרב

במיוחד אם הילד שלכם אינו בעל ביטחון עצמי מפותח, ואם אתם עצמכם אינכם בקיאים בקריאת התורה ובטעמים, חשוב מאוד לבחור רב שיוכל להכין את הילד לבר המצווה וגם ללוות אותו בתקופה הזו. רב כזה יעמוד לצדו כאשר הוא יעלה לתורה ביום הבר מצווה, יעמוד לצדו בקריאת התורה בשבת חתן ואפילו יסייע לו בימים הראשונים של הנחת התפילין, עד לרגע שבו הילד ירגיש בטוח לחלוטין ומתורגל מספיק כדי לעשות זאת נכונה.
חשוב להבין כי היום ילדים נתונים תחת לחץ חברתי מכל כיוון, וכישלון כלשהו עלול להיתפס אצלם כמביך וכקשה מאוד. משום כך, חשוב לבחור רב שיבצע הכנה נכונה ורגישה, וימנע מהם את הכישלונות הללו.
לסיכום, לאירוע בר המצווה חשוב להתכונן כראוי – ולא רק לאירוע עצמו, אלא גם לכל הטקסים הקשורים אליו. לכן חשוב להתחיל בהכנות בזמן ולא לחכות לרגע האחרון, שבו כבר יהיה קשה מאוד ללמוד הכל באופן נכון ומדויק.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

  • הרב דוד הכהן

    הרב דוד הכהן - רבה של גן יבנה.
    לאתר